Newsletter

Działania

Aplikacje zastąpią w taksówkach tradycyjne taksometry

26-03-2019

Wkrótce pod obrady rządu trafią dwa projekty ustaw: o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców. Konfederacja Lewiatan popiera wiele zawartych w nich rozwiązań, dotyczących m.in. wykorzystania aplikacji w obliczaniu opłaty za przejazd, licencji dla taksówkarzy, czy obowiązków pośrednika.

- Cieszymy się z możliwości wykorzystania aplikacji do wyliczania opłaty za przejazd, w połączeniu z kasą fiskalną. Takie rozwiązanie zmniejsza koszty operacyjne ponoszone przez kierowców taksówek, jest mniej podatne na nieuczciwe naliczanie opłat i zwiększa komfort pasażerów. Korzystanie z aplikacji lub wirtualnego taksometru byłoby również zgodne z rządowym planem stworzenia internetowego systemu kas fiskalnych w ramach polityki "gospodarki bezgotówkowej" – mówi Dominik Gajewski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Obecne wymogi wobec taksówkarzy są kosztowne i zostały opracowane przed przyspieszeniem technologicznym. W 2012 r. tylko 25 proc. Polaków korzystało ze smartfonów. Pięć lat później odsetek ten wzrósł do 62 proc. Coraz większy dostęp do internetu i wzrost szybkości przesyłania danych przez urządzenia mobilne umożliwiły szersze stosowanie aplikacji mobilnych. W tym kontekście używanie taksometru jest nieracjonalne i nieefektywne ekonomicznie.

Konfederacja Lewiatan popiera też rezygnację z egzaminów taxi i postuluje uchylenie przepisów ograniczających terytorialnie zakres działania licencji taxi. Jest również zwolennikiem  jedno-licencyjnego systemu opartego o prostą licencję taxi. Rozwiązanie to stanowi gwarancję, że nie powstaną kolejne podmioty i sposoby realizacji usług, zbliżone charakterem do usług taxi, o mniejszych wymogach formalnych.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nieodzowne w procesie obsługi pasażera i późniejszych reklamacji jest zobowiązanie pośredników do prowadzenia ewidencji zlecanych kursów, daty i czasu ich realizacji, przebiegu przebytej trasy, zastosowanych taryf cenowych i finalnych kosztów poniesionych przez pasażera.

Wprowadzenie tych regulacji doprowadzi do sytuacji, w której każdy odpłatny przewóz osób w mieście, zamawiany z wykorzystaniem różnych kanałów i środków łączności (internet, telefon, aplikacje mobilne, kursy na żądanie z miasta), opłacany gotówkowo i bezgotówkowo, bez uprzedniego zawarcia umowy, realizowany będzie jako przejazd taxi i podlegać będzie jednej licencji taxi.

- Popieramy także wprowadzenie ustawowej definicji i odpowiedzialności pośrednika w przewozie osób, wyłącznie w postaci usług taxi, bez prawa do pośrednictwa w przewozach okazjonalnych. To niezwykle istotny element projektowanych zmian i jedyny zapis, który w naszym przekonaniu może doprowadzić do zatrzymania nielegalnego przewozu osób w miastach. Wobec braku możliwości kontroli dużej liczby nieoznakowanych pojazdów, jedynie odpowiedzialność pośrednika za zlecanie przejazdów wyłącznie licencjonowanym kierowcom, może ograniczyć dotychczasowy proceder – dodaje Dominik Gajewski.

Konfederacja Lewiatan