Newsletter

Działania

Przedsiębiorcy zadowoleni z nowej ustawy o OZE

08-06-2018

Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Za nowymi przepisami  zagłosowało 430 posłów, dwóch było przeciw, jeden się wstrzymał. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców działających w obszarze energetyki – uważa Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan.

W noweli skorygowano przede wszystkim błędne, kwestionowane przez Komisję Europejską,  przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej. Uzyskano także notyfikację Komisji reguł przejścia instalacji z wygasającego systemu wsparcia zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.

Wprowadzono nowy, opcjonalny  tryb wsparcia dla małych instalacji wodnych i biogazowych (taryfy gwarantowane obok systemu aukcyjnego), co jest rozwiązaniem bardziej przyjaznym  mniejszym inwestorom. Usprawniono także procedury aukcyjne i uproszczono wiele przepisów (w tym liczenia pomocy publicznej).

Wszystkie te zmiany ograniczają ryzyko popełnienia błędu, a w efekcie ryzyko konieczności zwrotu otrzymanego wsparcia. Zdaniem pracodawców nowe przepisy ułatwią rozwój morskich farm wiatrowych. W aukcji będzie mógł  wystartować podmiot, który ma prawomocne pozwolenie na wznoszenie  i wykorzystanie sztucznych wysp oraz posiada ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.  Nie będzie potrzebne  już pozwolenie na budowę. 

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszewski poinformował  złożył obietnicę Radzie OZE, że wkrótce rozpoczną się prace nad kolejnym pakietem przepisów dla OZE.

- Jesteśmy zadowoleni z kształtu przyjętej ustawy. Deklarujemy nasz udział w przygotowaniu  propozycji kolejnych zmian. Cieszy nas także zwrot w polityce rządu i zrozumienie dla korzyści  energetycznych i gospodarczych rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku. Apelować będziemy o szybkie  przygotowanie odrębnej ustawy dedykowanej energetyce  morskiej – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Projekt likwiduje też wątpliwości interpretacyjne co do sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości. Powinno to wpłynąć pozytywnie na toczące się postępowania administracyjne i sądowo- administracyjne

Zdaniem Lewiatana dobrym rozwiązaniem jest również wyeliminowanie 3.letniego terminu „ważności” pozwoleń na budowę dotyczących elektrowni wiatrowych oraz ujednolicenie przepisów wstecznie, od 1 stycznia 2018 roku w brzmieniu bardziej korzystnym dla podatnika.

Konfederacja Lewiatan

http://konfederacjalewiatan.pl/