W Brukseli po wakacjach na pewno odżyje temat nowego budżetu Unii Europejskiej. Zanim się to jednak stanie i zanim polscy europosłowie ruszą do obrony tzw. polityki spójności, trzeba rozsądnie wydać pieniądze przeznaczone na okres 2014-2020. A tych, np. w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia, nie zostało już wiele.
Polska Wschodnia idzie jak burza. Można powiedzieć że od intensywnej kontraktacji program przechodzi do fazy równie intensywnej (miejmy nadzieję) realizacji. Jak informuje resort inwestycji i rozwoju, nie ma żadnego ryzyka, że pieniądze pozostaną niewykorzystane. Realizacja najważniejszych wyznaczonych na ten rok wskaźników wyprzedziła o 6 miesięcy plan – informuje resort. Minimalny plan wydatkowania środków dla Programu Polska Wschodnia na koniec 2018 roku - 276 mln euro - został już w całości zrealizowany. W połowie roku certyfikacja wyniosła aż 294 mln euro.
W tej perspektywie budżetowej Unia Europejska uważniej kontroluje wydawanie pieniędzy w państwach członkowskich – każdy program od trzeciego roku realizacji musi otrzymać od Komisji Europejskiej potwierdzenie prawidłowości wydatkowania określonej części środków. W tym roku Polska Wschodnia zrealizowała już wyznaczony na ten rok plan z nawiązką.
- Zrealizowany z półrocznym wyprzedzeniem plan w wydatkowaniu środków na ten rok to duży i kolejny już sukces w realizacji Programu Polska Wschodnia. Największe podziękowania chciałbym jednak złożyć beneficjentom, a w szczególności polskim przedsiębiorcom. To dzięki ich aktywności i staranności w realizacji projektów, mogliśmy nie tylko na czas rozliczyć się z Komisją Europejską ale co ważniejsze - zasilić Polskę Wschodnią wartymi miliony inwestycjami rozwojowymi – podkreśla Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Wykorzystanie pieniędzy w poszczególnych osiach priorytetowych wygląda następująco: wskaźnik finansowy (poziom certyfikowanych wydatków) dla osi II - Nowoczesna Infrastruktura Transportowa – już osiągnął 140% celu (228,2 mln euro), a w pozostałych osiach wynosi odpowiednio: dla osi I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – 75% (87,1 mln euro) i dla osi III – Ponadregionalna Infrastruktura Kolejowa – 64% (26,9 mln euro). Realizacja projektów postępuje i znaczna część wydatków będzie rozliczana w II połowie roku, dlatego osiągnięcie tegorocznych celów finansowych, nie jest zagrożone.
Czytaj więcej: